Lidé

 

Andrej Cepko - pilot se zápalem do letecké historie. Létat začal v patnácti letech na kluzácích.V současné době létá v letecké škole jako instruktor a pilot aerotaxi. Snaží se využít každé volné chvilky, kdy může vyměnit kokpit cessny nebo pipera za letadla, která jsou spjata s historií našeho letectva. Plnit si sny z dětství na takových strojích jako je právě Tiger Moth nebo Magister. Výcvikové legendy druhé světové války. Je to takové symbolické vyměnit kabinu moderního cvičného stroje za otevřený kokpit historického aeroplánu, na němž začínal v podstatě každý pilot který vstoupil do řad Royal Air Force.

Andrej Cepko za letu v, dnes už rovněž historickém, Beechcraftu T.34 Mentor 

 

Ivo Kardošprofesí stíhací pilot Armády České republiky. V současné době, kromě plnění všech operačních a výcvikových úkolů pilotů 211. taktické letky, předvádí na leteckých dnech nadzvukové JAS-39 Gripeny ze základny v Čáslavi. Cestou do Hradce Králové, kde bydlí, nachází se letiště Podhořany, na jeho okraji hangár Muzea letectví a v něm pár starobylých aeroplánů. Kontrast mezi ultramoderní stíhačkou a dvouplošným veteránem je maximální. Obojí zvládá Ivo bravurně a obojí je mu ctí létat. Taková kombinace je zárukou, že rozlišit co je pro něho práce a zábava je pouhým okem nesnadné.

  

 Ivo Kardoš po svém vystoupení s Gripenem na leteckém dni SIAF pořádáném na letecké základně Sliač v září 2017

 

Richard Santus - profesionální pilot, nadšený příznivec Královského letectva a propagátor odkazu československých exilových letců. Řídí leteckou společnost Aeropartner na letišti Praha Ruzyně, která disponuje flotilou proudových dopravních letadel řady Citation. Jeho piloti oblékají stejnokroje inspirované služebním typem uniformy RAF z II. sv. války opatřené britskými a československými distinkcemi z té doby. Mezinárodní kód leteckého dopravce Aeropartner je DFC, což je zkratka pro Distinguished Flying Cross- britské válečné vyznamenání udělované za výjimečné úspěchy v boji. Za války si DFC vysloužilo několik desítek Čechoslováků v řadách RAF. 

Richard Santus v letecké uniformě Aeropartner, inspirované válečnou předlohou.